Nano seramik kaplama nedir sorusunun cevabı, son zamanlarda birçok kişi tarafından merak ediliyor. Nano seramik kaplama, araba yüzeyine; boya ve yüzeyi korumak amacıyla uygulanmakta olan, camdan elde edilen bir üründür. Yüzeye tabaka halinde uygulanan kaplama, sertleşir ve 9h’a kadar nitelendirilen bir koruma kalkanı oluşturur. Yüzeyde sağlanan koruma oldukça sert ve kalıcı bir yapıya sahiptir.

Seramik kaplama uygulamalarında sertlik ve koruma derecesi uygulamaya göre değişiklik göstermektedir. Yüzeye uygulanan seramik donar ve boyayı dış etmenlere karşı korur. Gerçek seramik kaplama uygulamaları nano teknoloji kullanılarak yapılmaktadır. Bu noktada seramik kaplamaların zarar görmeyeceğine, çizilmeyeceğine dair bazı yanılgılar bulunmaktadır. Seramik kaplamalar dış etmenlere karşı zarar görebilir, çizilebilir ya da hasar alabilir. Asıl amaç, kaplamanın altında kalan boyayı korumaktır.

Seramik Kaplamanın Faydaları

Nano seramik kaplama uygulaması, üst düzey koruma sağlayan bir teknoloji olarak öne çıkmaktadır. Araçların boyasına zarar verebilecek dış etmenlere karşı ciddi bir koruma sağlamaktadır. Birçok avantaj sağlamakta olan seramik kaplama uygulaması araçları şu durumlara karşı korumaktadır;

 • Asit yağmurları
 • Kir, toz ve çamur gibi sert faktörler nedeniyle araç yüzeyinde meydana gelen kılcal çizikler
 • Aşırı asitli temizleme ürünleri nedeniyle boya yüzeyinde oluşan yıpranmalar
 • Ağaç reçinesi, böcek pislikleri, kuş pisliği gibi etmenler nedeniyle meydana gelen hasarlar
 • Güneşten gelen UV ışınları nedeniyle ortaya çıkan güneş yanıkları
 • Endüstriyel tozlanmalar, asit ve tuz gibi dış faktörler nedeniyle oluşan paslanma ve korozyonlaşmalar

Seramik kaplama, tüm bu faktörlere karşı oldukça etkili ve sonuç odaklı çözümler sunmaktadır. Ayrıca araçların daha parlak bir görünüm kazanmasını da sağlamaktadır. Sağlanan parlaklık zamanla geçmeyecek, kalıcı olacaktır. Aracın boyası her zaman ilk günkü gibi kalacak, boyanın başına bir şey gelmeyecektir.

Seramik Kaplama Zararlı mı?

Piyasada nano kaplama ismiyle de bilinmekte olan uygulama hakkında en çok sorulanlardan birisi de uygulamanın zararlı olup olmadığı. Seramik kaplamaların özellikle de boyaya zarar verip vermediği birçok kişi tarafından merak edilen bir konu olarak öne çıkıyor.

Aslına baktığımız zaman bu konu hakkında net bir hükümde bulunmak pek doğru değil. Kaplamanın zarar verip vermeyeceği, üründen ürüne farklılık göstermektedir. Nano seramik kaplama boya yüzeyini sertleştiriyor. Bu durum zamanla boya yüzeyinde çatlamalara neden olabiliyor.

İşte tam olarak bu noktada nano seramik kaplama özellikleri öne çıkıyor. Kaplama yapılacak maddenin karışım oranı son derece önemli. Fakat bu konuda da herhangi bir standart yok. Bu konuda ortaya atılan birçok fikir var. Örnek vermek gerekirse; Alman üreticiler seramik kaplamanın maksimum 0,06 mm olması gerektiğini iddia ediyor. Sertliğin yanı sıra esneklikte önemli bir konu. Bu sebeple, güvenilir markalar tarafından kullanılan ve garantisi bulunan kaplamaları tercih etmekte fayda var. Buna ek olarak, uzman kişiler tarafından yapılan kaplamalarla araçların boyasının zarar görmemesini sağlamanız mümkün.

Seramik Kaplama Boyayı Koruyor mu?

Seramik kaplamak, daha öncede belirttiğimiz gibi boyanın üzerinde bir katman oluşturur ve bu sayede boyayı korur. Çizilmeler, güneş lekeleri, dış etmenler gibi birçok faktöre karşı koruma sağlamaktadır. Fakat unutmamak gerekiyor ki bu kesin bir koruma değildir. Sert bir müdahale sonucunda boyada çizilmelerin meydana gelmesi olası bir durumdur. Seramik kaplamada amaç; günlük hayatta ufak sürtmeler gibi durumlarda ve yolda giderken araca sıçrayan taşlara karşı önlem almaktır. Yani, ciddi bir durum söz konusu olduğunda boya çizilebilir.

Bu noktada seramik kaplama çizilir mi sorusu da sık sık soruluyor. Seramik kaplamalar, doğal olarak çizilmektedir. Fakat çizikler genellikle boyaya inmez, seramik yüzeyde kalır. Bu sayede boya korunmuş olur.

Nano kaplamanın faydaları:

 • Yüksek parlaklık ve üstün görünüm
 • Su itici nitelikler
 • Kuş pisliklerine karşı koruma
 • UV ve kimyasal direnç
 • Ömür boyu garantili koruma
 • Araba temizliğini koruyun

Onyx Nano-seramik kaplama, profesyonel olarak ihtiyaçlarınız için üstün ve profesyonel koruma ürünleri sağlar.

Daha fazla bilgi edinmek için https://onyxcoatingturkiye.com/benefits/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.